Rynek pracy a freelancer – zmiany na skalę światową
Nowe technologie rewolucjonizują świat, styl naszego życia i sposób w jaki pracujemy. Internet zatarł granice państw, rynek pracy stał się otwarty, a różne platformy pozwalają przenosić całe korporacje do wirtualnego świata. Praca z domu staje się łatwiejsza, przyjemniejsza, korzystniejsza i co najważniejsze – tańsza.
Nie bez powodu już dziś freelancerzy stanowią 20-30% rynku (US i UE). Ameryka raportuje, że do 2020 roku zamierza przygotować rynki na zajęcie w 50% przez freelancerów! Rynek pracy w Polsce nie jest jeszcze przygotowana na tą rewolucję, jednak w dobie internetu nie ma miejsca dla spóźnialskich – polskie miejsca pracy zaczną być obsadzane freelancerami ze wschodu.
źródło: www.mckinsey.com
Artykuł jest uzupełnieniem poniższych. Warto je poznać zanim przejdziesz do powyższego tematu:
Statystyki freelancerów.
Aktualnie w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej zanotowano 162 miliony niezależnych pracowników. Raporty nie uwzględniają innych kluczowych rynków pracy, np. Azji, gdzie w samych Indiach w 2015 roku zanotowano 15 milionów freelancerów.
Fenomenem są oczywiście Stany Zjednoczone, gdzie aż 54-68 milionów* osób jest wolnych zawodowo. Stanowi to 27%** wszystkich aktywnych na rynku pracy. Wbrew pozorom nie jest to najwyższy współczynnik, W EU przoduje Hiszpania z 31% (12mln)** i Niemcy z 30% (21mln)**.
źródło: www.mckinsey.com
Kim są i jak się stali freelancerami?
Statystyki robią wrażenie, jednak na co dzień nie odczuwamy wszechobecności freelancerów. Nie bez powodu. W UE tylko 42% żyje z wykonywania zleceń jako głównego źródła przychodu. W Ameryce jest nieco lepiej- 46%. Cała reszta tylko dorabia na zleceniach.
Dorabiasz? jesteś freelancerem.
Czasem zapominamy, że fotografem nie musi być człowiek siedzący w studiu i ciemni cały tydzień pracy. Fotograf ślubny może wykonywać zlecenia w weekendy a w poniedziałek ubierać garnitur i wracać do korpo życia. Mimo to jest freelancerem. Istotny jest też powód dla którego freenalncer (zarówno pełnowymiarowy jak i dorabiający) postanowił spróbować sił w realizowaniu zleceń. W UE 68% badanych obrało tą drogę z własnego, nieprzymuszonego wyboru, w US nieco lepiej – 72%. Pozostali uzależniają swoją decyzję od konieczności. Sytuacja ta nie determinuje jednak wskaźnika satysfakcji, który w różnych badaniach zawsze jest zdecydowanie powyżej 80%.
Nieistotne w jaki sposób stałeś się freelancerem. Ważne, że to pokochałeś.
źródło: www.mckinsey.com
Wykorzystaj możliwości.
Jako człowiek wolny zawodowo przestań myśleć terytorialnie. Twój rynek pracy to cały świat- wykorzystaj to. Jedynymi ograniczeniami staje się język i fizyczne produkty (jeśli je tworzysz). Ich cena musi być atrakcyjna po nałożeniu sporych kosztów logistycznych. Wykorzystuj platformy dla freelancerów, aplikuj do międzynarodowych firm, dołącz do ludzkiej chmury (human cloud) i zapomnij o ograniczeniach. Czasowych, terytorialnych, finansowych.
Human cloud – idea ludzkiej chmury opiera się na dzieleniu zlecenia na projekty albo zadania. Te małe fragmenty są realizowane przez „tłum”. Czasem będą to proste zadania jak wpisywanie danych do arkusza, oglądanie wideo, a czasem specjalistyczne jak napisane własnego fragmentu kodu. Daje to możliwość sprawnego przepływu zleceń. Jest to jeden z ciekawszych i lepiej rozwijających się nurtów freelancingu. W chmurze nie ważne jest wykształcenie, co jest zagrożeniem dla osób żyjących w utopi, że potrzebują uczelni wyższej, by dostać dobrą pracę. Kończąc studia bez doświadczenia, wchodząc na rynek pracy w realiach gig economy, są mniej wartościowi niż licealista z kilkoma zleceniami na koncie. W human cloud by mieć masę zleceń wystarczy dobre portfolio i dowód społeczny w postaci wysokiego rankingu i rekomendacji.
Gig economy (on-demand economy, sharing economy) – istnieje w oparciu o rynek globalny i ludzi chcących pracować na zlecenia. „Gig” wywodzi się z branży muzycznej i oznacza występ, fuchę. Jest tożsame z życiem muzyka – od zlecenia do zlecenia. Jest to diametralna zmiana myślenia o pracy. Kluczową rolę w tej ideologii odgrywa specjalizacja.
Zagrożenia.
Istnieje problem ekonomiczny, z którym borykają się kraje wysoko rozwinięte ekonomiczne, o wysokich kosztach życia. Mając te same narzędzia i możliwości mieszkańcy tańszego kraju, przykładowo Indii, są w stanie wykonywać tą samą pracę nawet 4-krotnie taniej niż Amerykanie. Gospodarka będzie musiała się dostosować do nowej ekonomii i ulec trendowi ludzi wolnych zawodowo. Miejmy nadzieję, że rynek pracy pomieści nas wszystkich i nie dojdzie do destabilizacji.
Typy wolnych zawodowo.
Istnieje problem formalny uderzający we freelancerów. Jest to typ działalności, który nie jest sformalizowany. Nie posiada własnych praw i obowiązków. W świetle prawa i gospodarki jest to taki stan między etatem a firmą. Nawet jeśli prowadzona jest jednoosobowa działalność gospodarcza, to mało kto się z taką firmą liczy. Osoby wolne zawodowo zmuszone są do kompromisów. Freelance Union jest organizacją zrzeszającą freelancerów, próbują podnieść rangę założeń gig economy na rynku pracy, do własnego statusu prawnego. Szczególnie Polska ma problem ze zdefiniowaniem pojęcia freelancingu. Od lat pracownicy zatrudniani są na tzw. „umowy śmieciowe” (umowa o dzieło, umowa zlecenie). Są to umowy charakterystyczne między innymi dla freelancerów. Przez to, w świetle przytaczanych wyżej statystyk, te osoby widnieją jako freelancerzy. Co jak wszyscy wiemy, niekoniecznie jest prawdą.
Badania wyróżniają konkretnie 5 typów freelancerów
(ilości charakterystyczne dla US)
1. Niezależny wykonawca (35% freelancerów / 19,1 mln)
Pełnowymiarowy freelancer, pracownik tymczasowy, dorabiający. Nie posiada stałego pracodawcy, pracując od zlecenia do zlecenia.
2.Pracownik mieszany (28% freelancerów / 15,2 mln)
Posiada kilka źródeł przychodu. Część pochodzi z tradycyjnej pracy, część z wykonywania zleceń. Oba źródła są porównywalne.
Przykład: Półetatowy pracownik recepcji, który przez resztę dnia zamienia się w kierowcę Ubera.
3.Moonlighter [nocny marek, chałturnik] (25% freelancerów / 13,5 mln)
W dzień wykonuje tradycyjną pracę główną, dorabiając wieczorami na zleceniach.
Przykład: Pracownik biurowy 9to5, który przy świetle księżyca projektuje strony www.
4.Freelancer we własnym biznesie [solopreneur] (7% freelancerów / 3,6 mln)
Zatrudnia pracowników będąc samemu jednocześnie freelancerem i właścicielem biznesu. Solopreneur sam musi wykonywać kluczowe elementy swojej specjalności. Pracownicy albo go odciążają albo dopełniają.
Przykład: Specjalista od mediów społecznościowych w zakresie facebooka zatrudnia zespół (umowa o dzieło, umowa zlecenie), który dopełnia jego usługi o pozostałe portale tworząc małą agencję.
5.Pracownik tymczasowy (7% freelancerów / 3,6 mln)
Osoba z jednym pracodawcą, klientem, kontraktem. Zatrudniony na krótkoterminowy, zazwyczaj wcześniej określony czas. Przeważnie z konieczności stworzenia stanowiska w firmie na czas realizacji danego projektu lub na czas trwania sezonu.
Przykład: Osoba zatrudniona do wprowadzenia i analizy danych pracowników zatrudnianych w rolnictwie w sezonie wakacyjnym.
źródło: www.freelancersunion.org
Globalne przykłady miejsc dla freelancerów:
freelancer.pl – wielotematyczny
onespace.com – wielotematyczny
truelancer.com – wielotematyczny
upwork.com – wielotematyczny
peopleperhour.com – wielotematyczny
linkedin.com/profinder – wielotematyczny. Społecznościowy
collegerecruiter.com – praca dla studentów. Zdalna i stacjonarna
crowdspring.com – dizajn
99designs.co.uk – dizajn
designcrowd.com – dizajn
fiverr.com – dizajn, marketing, pisanie, tłumaczenia, wideo, muzyka, programowanie, wsparcie biznesu, lifestyle
cadcrowd.com – architektura, CAD, grafika i modele 3D
mturk.com – mikro zadania
toptal.com – IT, dizajn, finanse. Eksluzywne środowisko
guru.com – IT, dizajn, marketing, pisanie, inżynieria, architektura, administracja, zarządzanie, finanse, prawo
croogster.com – IT
peerhustle.com – raczkująca aplikacja bazująca na lokalizacji. W Polsce się nie przyda ale jeśli lubicie pracować w podróży, to warto się przyjrzeć.
Dzięki za dodatkowe ciekawe serwisy dla freelancerów. Chętnie je przeanalizuję 🙂