Home office – jak zachować równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym?
Tomek : W naszej nowej rzeczywistości znaczna część społeczeństwa zakosztowała pracy w domu. Wcześniej każdy zazdrościł tej swobody miejsca pracy, teraz? Okazało się, że ogródek sąsiada nie taki zielony. Częściej można usłyszeć błagania o powrót do biura, niż o to sielankowe życie w home office. Praca w domu to ciężki kawał chleba, szczególnie psychicznie. To naruszenie przez pracę naszej prywatnej strefy komfortu, żeby nie dać się przytłoczyć, warto zachować kilka zasad. I o tym nasz dzisiejszy gość.
Wpis gościnny Marianny Płatek z portalu TechWarn.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że praca z domu to spełnienie marzeń. Możesz wstać kiedy chcesz, samodzielnie zaplanować swój dzień, szefa nie ma w pobliżu – czego więcej można zapragnąć? W rzeczywistości jednak home office to ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie spotkały się wcześniej z takim systemem pracy. Jesteś teraz rozliczany z efektów, a nie z liczby godzin spędzonych w biurze. Co więcej, Twój dzień zaczyna się i kończy w domu, a zrównoważenie pracy z życiem osobistym może być trudniejsze niż się wydaje.
Największy wróg pracy z domu to ryzyko rozproszenia uwagi. W efekcie na konkretną czynność poświęcasz więcej czasu niż to konieczne, a po kilku dniach masz wrażenie, że jesteś w pracy non – stop. A efekty wcale tego nie odzwierciedlają. Praca w klasycznym biurze ułatwia oddzielenie życia zawodowego od prywatnego, ponieważ nie wykonujesz różnych czynności w tej samej przestrzeni, a w środowisku zawodowym znajduje się mniej rozpraszaczy. Jednak gdy jesteś panem swojego losu, bardzo łatwo jest przekroczyć granicę między osobistym a zawodowym.
Stwórz własne biuro
Jeśli nie masz możliwości przeznaczenia całego pomieszczenia, wydziel spokojny kącik, w którym będziesz wyłącznie pracować. Poproś domowników, by unikali tej przestrzeni i sam również przebywaj tam wyłącznie wtedy, kiedy pracujesz. Przygotuj wszystko, czego możesz potrzebować – papier, długopisy, sprzęt. Upewnij się, że w pobliżu znajdują się podłączenia do prądu.
Każda firma musi spełniać podstawowe wymogi BHP. W domu stworzenie optymalnych warunków zależy wyłącznie od Ciebie. Dobierz odpowiednie natężenie światła, wybierz wygodne krzesło i wstaw pod biurko podnóżek. Na wypadek niespodziewanych hałasów przygotuj słuchawki lub stopery do uszu.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Sieć, z jakiej korzysta Twoja firma, najczęściej jest odpowiednio zabezpieczona przed potencjalnym wyciekiem danych i wirusami. Podczas home office zadbaj o bezpieczeństwo sprzętu we własnym zakresie, zwłaszcza jeśli korzystasz z prywatnego laptopa. Świetnym rozwiązaniem może okazać się instalacja usługi VPN. Wirtualna sieć prywatna to coś w rodzaju bezpiecznego tunelu między urządzeniami i jest używana do ochrony prywatnego ruchu w sieci przed szpiegowaniem i cenzurą. Może służyć również jako serwer proxy, umożliwiając anonimowe przeglądanie treści z dowolnego miejsca świata.
Wygodnym rozwiązaniem jest pobranie rozszerzenia bezpośrednio w przeglądarce, na przykład mozilla firefox vpn. Dzięki temu przeglądarka sama przekieruje Cię do bezpiecznej wersji stron internetowych, a Network Lock awaryjnie zablokuje Twój ruch internetowy jeśli połączenie z VPN zostanie przerwane.
Zadbaj o dobre samopoczucie
Rób przerwy. Możesz ustawić sobie powiadomienie, które będzie przypominać, żebyś zrobił sobie kilka minut odpoczynku. Przygotuj pyszną kawę z pianką. Wyjdź na chwilę na balkon. Ustal podobne pory z kolegą z biura i zdzwońcie się na kilka minut, żeby uniknąć poczucia odosobnienia. Staraj się regularnie wstawać, żeby uniknąć bólu pleców. Z tego samego powodu lepiej zrezygnować z pomysłu pracy w pozycji leżącej lub półleżącej. Pokusa zostania w piżamie przez cały dzień jest duża, zwłaszcza po kilku dniach home office. Postaraj się jednak przebrać. Nie musi to być od razu garnitur, zwłaszcza jeśli nie planujesz wideorozmowy – dres będzie równie wygodny jak piżama, ale będziesz miał większe poczucie, że zajmujesz się pracą.
W miarę możliwości postaraj się z góry ustalić harmonogram dni i godzin oraz oszacować czas potrzebny na wykonanie konkretnych zadań. Postaraj się dopełniać terminów narzuconych samemu sobie. Możesz skorzystać z dostępnych aplikacji, które pomagają monitorować czas pracy, ułożyć listy priorytetów, zarządzać projektami. Postaraj się czerpać jak najwięcej korzyści z pracy w domu – przy odpowiednim podejściu możesz uzyskać świetne wyniki jednocześnie nie rezygnując z poczucia niezależności.
Marianna Płatek
Redaktor TechWarn, strony poświęconej cyberbezpieczeństwu i technologii. Uwielbia pisać, kocha swoją niezależność. Copywriterka i tłumaczka. Podróżniczka. Freelancerka, pełna pasji dla tego, co robi.